HAVALİMANLARI GÜVENLİK MEMURLARI  DERNEĞİ
AIRPORTS SECURITY OFFICERS ASSOCIATION


7 ARALIK ULUSLARARASI SİVİL HAVACILIK GÜNÜ
   

Uluslararası sivil havacılığın dünya genelinde emin ve düzenli şekilde işlemesi amacıyla, “Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşması” 7 Aralık 1944’de Washington D.C.‘de ülkelerin imzasına açılmış ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) kurulmuştur. ICAO, 1992 yılında aldığı bir genel kurul kararıyla; kuruluş tarihi olan 7 Aralık’ı ‘Uluslararası Sivil Havacılık Günü‘ olarak ilân etmiştir. Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu ICAO ‘nun aldığı bu karar doğrultusunda bu tarih, her sene Türkiye ve birliğe üye ülkelerde ”Uluslararası Sivil Havacılık Günü’‘ olarak kutlanmaktadır.

Günümüzde sivil havacılık, dünya ülkelerini ve halklarını,  tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar yakınlaştırmakta,  ekonomik ve sosyal kalkınmalarına büyük katkı sağlamaktadır. Bunun en başarılı örneği kuşkusuz Ülkemizdir. Ülkemizde Havayolu artık belirli bir kesimin istifade edebildiği değil, halkın yolu olmuş, uluslararası planda da ülkemiz havacılıkla sadece yakın coğrafyasını değil,  tüm kıtaları birleştiren bir ülke konumuna yükselmiştir.

Ülkemizde sivil havacılık, olağanüstü bir güven, bilgi, inanç, deneyim ve özveri ile yaratılan bir eser ve tarifsiz bir havacılık tutkusu; Türk insanının, gençlerinin ve çocuklarının gururla geleceğe ve gökyüzüne bakmalarının temelinde olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle,  istikbalini göklerde arayan ve kanatlanan ülkemizin, birlik ve beraberlik içinde daha da yükselmesini temenni ederek,başta meslektaşlarımız olmak üzere tüm sivil havacılık camiamızın Dünya Sivil Havacılık Gününü en kalbi duygularımızla kutluyoruz.

                                                      Yönetim Kurulu Adına
                                                         Başkan
                                                         Şinasi MURATOĞLU

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
169 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
YÖNETİM ORGANLARI
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret163965
Site Haritası
DERNEK HAKKINDA
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
22° 34° 18°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.13176.1563
Euro6.94526.9731
TEŞKİLAT ŞEMASI