HAVALİMANLARI GÜVENLİK MEMURLARI  DERNEĞİ
AIRPORTS SECURITY OFFICERS ASSOCIATION


11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurasına Katılım

T.C.
ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI
11. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME
ŞURASI
HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJİLERİ
ÇALIŞMA GRUBU RAPORU
ANKARA - 20132.1.5. Havacılıkta Güvenlik ve Emniyet
2.1.5.1. Havacılıkta Güvenlik Mevzuatı

Havacılık güvenliğinde görev yapan tüm özel güvenlik personeli; diğer sektörlerde çalışan özel güvenlik personeli gibi 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ve bu kanunun uygulanmasına ilişkin Yönetmelik çerçevesinde özel güvenlik eğitimlerini, özel güvenlik eğitim kurumlarından alarak içişleri Bakanlığı‟nca açılan özel güvenlik sınavlarına katılmakta, başarılı olanlar sertifikalandırılarak özel güvenlik kimliklerini almaktadır.
Ayrıca, bahse konu personel, 5188 Sayılı Kanun kapsamında beş yılda bir yenileme eğitimi ve sınavına tabi tutulmaktadır. 2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu‟nun içine dahil edilme çalışmaları da devam etmektedir.

 


5.2.9. Güvenlik Sistemlerine ilişkin Strateji ve Öneriler

5. Kaynakların etkin bir şekilde kullanılması, mükerrer veya standart dışı uygulamaların önünde geçilmesi amaçlarıyla havacılık güvenliği uzmanlarının havalimanı yapım süreçlerine ilk planlama ve projelendirme aşamasından itibaren dahil edilmesi gerekmektedir. Bu aşamalarda, EADUK‟un uzmanlığından yararlanılabilir hatta EADUK‟un onayının zorunlu tutulması istenebilir ve iyi bir sistem planlaması yapılabilir. Uygulamada
yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve yasal alt yapının oluşturulmasını teminen; güncellenmesi planlanan 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu‟nda değişiklik yapmak suretiyle veya “Sivil Havacılık Güvenlik Kanunu” adlı yeni bir kanunun çıkarılması yoluyla havalimanı güvenlik alt yapısına ilişkin standartlar ve uygulama esasları ile havacılık güvenliği altyapı sistem planlamaları ayrıntılı olarak belirlenebilir.


''Derneğimizin çalışmaları sonucunda Şura raporuna bu maddelerin de dahil edilmesi mesleğimiz ve meslektaşlarımız için önemli bir  kazanımdır.''


Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      4114 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
YÖNETİM ORGANLARI
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret153093
Site Haritası
DERNEK HAKKINDA
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
6° 3°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.77893.7941
Euro4.64954.6681
TEŞKİLAT ŞEMASI