HAVALİMANLARI GÜVENLİK MEMURLARI  DERNEĞİ
AIRPORTS SECURITY OFFICERS ASSOCIATION


Yener Kardeş

Yener Kardeş
kardesyener@hotmail.com
SİVİL HAVACILIKTA MESLEK TANIMI
28/11/2015
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Havacılık Personellerini tanımlamıştır. Bu tanımlarda havacılık personelinin tanımları mesleği ile karşılık bulmuştur. (Pilot, Hava Aracı Teknisyeni, AIM Memuru, Hava Trafik Kontrolörü, Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli vb.). Havacılık alanında çalışan personellerin bu alanda mesleki terimleri gelişerek belli bir alana özgü meslek ifadelerinin doğmasına yol açmıştır. Belli bir alanda o mesleği yapan kişinin de bu alana dair bir mes...leki ifadesinin kullanılması doğru olacaktır. Ancak havacılığımızın olmassa olmaz unsurlarından biri olan güvenlik uygumamalarını yapan Güvenlik Görevlileri için ise Tarayıcı Personel ifadesi kullanılmıştır. Belli bir alanda uzmanlaşmaya yönelmiş olan bir mesleği icra eden kişiler olarak bu ifadenin yapılan mesleği ifade etmediği kanaatindeyiz. Diğer havacılık personellerinde olduğu gibi yapılan meslek ile ilgili tanım ve kavramların kullanılması gerekir.

Tarayıcı Personel herhangi bir meslek tanımı değil yapılan bir işlemin ifadesinden doğan bir tanımlamadır. Dolayısıyla belli bir alana özgü yapılan Güvenlik uygulamalarını icra eden kişininde bu alana özgü bir mesleki tanımının olması gerekir. Güvenlik kavramı geniş bir anlama sahip olmakla birlikte bu mesleği icra edenlere genel olarak kullanılan bir tanımdır. Genel olarak Güvenlik Güçleri denildiğinde Polis, Jandarma, Gümrük Muhafaza Memuru, Orman Muhafaza Memuru, Koruma ve Güvenlik Memuru, Özel Güvenlik Görevlisi olarak nitelendirilmektedir. Burda alanlara göre güvenlik mesleğini icra eden kişilerin meslekleri ifade edilmiştir.

Havalimanlarında Sivil Havacılık Güvenliği alanında çalışan güvenlik görevlilerine; Havalimanı Güvenlik Memuru, Havalimanı Güvenlik Kontrol Görevlisi, Havacılık Güvenlik Görevlisi, Havalimanı Güvenlik Görevlisi gibi bir mesleki tanımlama yapılabilir. Sonuçta Havacılık Güvenliği güvenliğin belli bir alanı olarak ortaya çıkmış ve gelişmektedir. Bu alana özel bir mesleki tanımında yapılması uygun olacaktır. Bu alanda uzmanlaşma ve kalifiye personelin bu şekşlde tanımlanması bu alandaki çalışanların mesleki kariyerleri açısından da önem arz etmektedir. Zira mesleği icra edenler belli bir alanda uzmanlaşmaya yönlendirilerek bu alanda ihtiyaç duyulan profesyonel güvenlik hizmetini sağlamada da insan kaynağı oluşturacaklardır.

Özetle sivil havacılık güvenliği alanında güvenlik görevini icra eden personellerin mesleki olarak tanımının yapılması gerekmektedir.Paylaş | | Yorum Yaz
2825 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GENEL KURULA DOĞRU - 02/06/2015
Unutulmamalıdır ki hiçbir şey kendiliğinden gerçekleşmeyecektir, ancak bunun farkında olanlar muktedir olacaklardır.
GÜVENLİK TEŞKİLATININ GELECEĞİ - 03/11/2014
Güvenlik Teşkilatının Geleceği
YÖNETİM ORGANLARI
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret168222
Site Haritası
DERNEK HAKKINDA
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 23° 13°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.67865.7013
Euro6.56326.5895
TEŞKİLAT ŞEMASI